Бекстейдж

Radio SKOVORODA: «Щоб потрапити до нас у ротацію, потрібно робити чесну музику»

Богдан Семенченко
Богдан Семенченко

Latest posts by Богдан Семенченко (see all)

Кореспондент Muzmapa поспілкувався із співзасновниками та ведучими Radio SKOVORODA Андрієм Чемесом та Артемом Галицьким про ідею створення станції, до чого тут Сковорода, кому місце в ротації радіо, унікальність платформи і чому гроші — це не головне.

Радіо SKOVORODA

Про ідею створення радіо

Андрій: Артем Галицький у якийсь прекрасний момент вирішив зібрати своїх добрих знайомих: це є я, Андрій Чемес, Мар’яна Романяк і Володимир Бєглов. У такій компанії ми зібралися на каву у Львові. Сіли, поговорили, зійшлись на тому, що хочему створити нове, незалежне медіа. Обговорювали довго, розбирали різні формати: інформаційне агентство, портал, журнал, але зупинилися саме на радіо, оскільки всі ми так чи інакше були до цього формату причетні.

До чого тут Григорій Савович?

Артем: Найкраща назва та, яка відповідає суті продукту. Ми шукали слово, яке включає в себе новаторство, пізнання, розвиток, прагнення нового. Тобто ті цінності, на яких ми будуємо нашу радіостанцію. Нотували, а потім обговорювали найрізноманітніші варіанти. А потім одного дня хоп — «Сковорода»! Цей чоловік уособлює ключові вектори, на які ми орієнтуємося у своїй роботі. У кожного з нас, можливо, і були певні сумніви щодо цієї назви, але з першого дня вона реалізувалася як бренд.

Радіо SKOVORODA

Не фінансуванням єдиним

Андрій: Всі наші знайомі, які працювали у стандартних ЗМІ, постійно говорили, що нам потрібно багато грошей для закупівлі техніки, оренди студії, для просування. І ми зробили помилку: дуже багато часу витратили на пошуки інвесторів, які нібито мали володіти грошами і розділяти нашу ідеологію. Але нічим хорошим це не закінчилося — бізнес-структури не були зацікавлені в подібному проекті. А в нас було шалене бажання, і чекати ми більше не могли. У когось зі знайомих знайшли звукову карту, у когось — дроти, нас запрошували на студії записувати необхідні джингли. Все робили своїми силами абсолютно без капіталовкладень зовні.

Артем: Багато молодих хлопців і дівчат хочуть втілити свою ініціативу. І їм для цього потрібен певний матеріальний ресурс. І якщо вони цих грошей не знайшли, їм стає сумно. А з нашого досвіду скажемо, що сумувати зовсім не треба! Просто в момент, коли ви не знаходите грошей, ви шукаєте різні обхідні шляхи, які змінюють вашу ідею лише на краще, роблять її більш справжньою. Нехай це й буде довше і складніше. Початковий капітал можна бездумно витратити, не продумуючи проект зсередини.

Андрій: Ми запустилися 15 вересня. Написали перший пост у Facebook, де пропонували заходити на нашу веб-сторінку, слухати нас. Зібрали багато репостів. І в той же день вирішили влаштувати вечірку-відкриття у Львові. Прийшло дуже багато людей, всі ділилися думками, щось радили, бажали успіху. В той день ми зрозуміли, що є потрібними і рухаємося в правильному напрямку. І не треба вкладати купу грошей в розкрутку проекту, якщо він справді необхідний споживачеві. Необхідно виходити до людей, спілкуватися з ними, дізнаватися, що їм потрібно, і давати їм це.

Радіо SKOVORODA

Про аудиторію: «люди, які прагнуть почути щось нове і здивуватися»

Андрій: Наша аудиторія — це нові люди. Молодь від 18 до 35, яка шукає натхнення і не хоче думати стереотипами. Це люди, які прагнуть почути щось нове і здивуватися. Вони соціально активні, багато часу проводять в інтернеті, подорожують. Це люди, які розуміють що ми робимо, для чого ми це робимо, і, судячи з фідбеку, ця аудиторія приймає всі наші експерименти і починання. Як показує статистика, якою ми, на відміну від FM-станцій, повністю володіємо, найбільше нас слухають у Львові, Києві та Харкові, Тернополі. За країнами — це Україна, Польша, США, Німеччина, Канада. Середня тривалість прослуховування станції — 1 година 23 хвилини. За перший місяць нашої діяльності нас прослухало приблизно 100 тисяч користувачів інтернету.

Артем: Насправді 91 тисяча, якщо бути точними. А то ще напишуть, що ми намахали собі і все таке. Є люди, які в це не вірять, пишуть щось на зразок «Це ж неможливо, вам тільки місяць, де ви такі цифри взяли?». Але це так.

Про конкуренцію у медіапросторі: прямі ефіри зі сцени театру і максимальна відкритість до аудиторії

Андрій: Нас часто запитують: чим ви відрізняєтесь від інших? Я вважаю, що немає нічого іншого. У нас усе нове. Прямі ефіри зі сцени театру, презентації альбомів у вітринах магазинів із включеннями людей, які просто проходили повз і мали що сказати слухачам. Ми постійно змінюємо локації. От зараз, наприклад, ми перебуваємо в торговому центрі, де кожен відвідувач, що прийшов сюди, скажімо, за ковбасою, може зробити декілька кроків і висловитися в ефірі (якщо йому є що сказати). Я не бачив, щоб хтось таке робив в Україні. Тому справедливо можна вважати, що в цьому наша фішка — максимальна відкритість і наближеність як до слухача, так і до музикантів.

Радіо SKOVORODA

Як здивувати плейлистом

Артем: Radio SKOVORODA — це нова музика у великих кількостях. Немає враження «одна касета на два тижні». Це поєднання і української, і закордонної музики у правильних, вивірених пропорціях.

Андрій: Слухачі кажуть, що наша музика реально може здивувати. Артем, коли підбирає музику, може навіть мене здивувати. Після останньої пісні Disclosure може йти сучасний кавер на The Beatles. Це, здавалося б, несхожі речі, але між ними є певний емоційний зв’язок, настрій, дух, який поєднує різнопланові композиції в оформлений, цільний плейлист.

Як потрапити в ротацію Radio SKOVORODA?

Артем: Є така річ, як настрій, і кожен музичний твір його має. Цей настрій має бути позитивним, музика має надихати. Ми хочемо, щоб слухачі Radio SKOVORODA отримували наснагу, життєві сили, хочемо нести їм любов, світло, радість, теплоту. І жанрові обмеження тут другорядні.

Андрій: Ми спілкуємося з молодими виконавцями, налагоджуємо дружні контакти, завжди готові до культурного обміну. Щоб потрапити до нас у ротацію, потрібно робити чесну музику. Не треба бігти за модними тенденціями, хоча стежити за ними все ж таки варто. Потрібно написати нам, і якщо пісня відповідає тим критеріям, про які говорив Артем, вона потрапить в ефір.

Артем: Одного разу я був в ефірі, і тут моя подруга Софія Сливка, відома у Львові вокалістка, пише мені: «От у мене нова пісня вийшла, послухай і оціни». Я слухаю й одразу ставлю цей трек в ефір. Це був повністю наш формат.

Послання молодим виконавцям

Артем: Я кажу про музику дві речі. Перша — дорослі люди про музичні смаки не сперечаються. У кожного є свій погляд. Друга — поганої музики не буває, але не вся музика є доречною і вписується в певні рамки.

Тому ось мій меседж для молодих виконавців: «Друзі, ви зробили музон, який не зовсім лягає у формат. І правильно буде, якщо станція, якій він об’єктивно не зовсім лягає, не візьме його в ротацію. Бо якщо за дружніми або більш прагматичними мотивами станція поставить цю музику, до добра це не доведе. От уявіть: грають треки, все чудово, слухачу все подобається, все пре. І ось вмикається ваш твір, який просто випадає із загальної картини. У цей момент у програші опиняються всі: не добре це для виконавця, тому що його не «схавали», не добре це для слухача, якого «вибило» з певного настрою, ну і не є це добре для радіостанції.

Все має бути органічно і природньо. З об’єктивних причин не потрапити у формат — це нормально, просто у вас є своя ніша, відмінна від нашої. Я впевнений, що скоро в українській музиці настане період, коли більше виконавців зможуть відчувати оцей радійний «формат» і цілитись у нього.

Про авторське право

Андрій: Radio SKOVORODA хоче робити все правильно. Коли в нас почала з’являтися різноманітна музика, ми почали шукати рішення питань дотримання авторського права. У нас є договори з агентствами, які займаються авторськими й суміжними правами, забезпечуючи таким чином законність нашої діяльності. І так, вкладаємося в це фінансово.

Радіо SKOVORODA

Про монетизацію

Андрій: Ми розглядали варіанти спільнокошту та donate. Але до цього ми прийдемо, якщо вже дуже-дуже важко стане. Зараз Radio SKOVORODA має декілька шляхів монетизації. Робити рекламні блоки, як на FM-станціях, ми дуже не хотіли, тому зупинилися на партнерських програмах, які є цікавими та взаємовигідними і для нас, і для замовника. Також монетизація здійснюється через події, які ми влаштовуємо і на які запрошуємо наших слухачів. Ну і це, звичайно, мерч нашої радіостанції: футболки, худі, горнятка, канцтовари. Таку активність ми плануємо впровадити вже найближчим часом.

Radio SKOVORODA через 5 років

Андрій: Через 5 років я бачу Radio SKOVORODA потужною платформою для людей, яким не байдуже. Це місце різноманітних і вільних ідей, думок, планів. Це не тільки радіостанція, яка виходить в ефір в такому форматі, як зараз. Ми маємо розширювати свої горизонти, можливо, це будуть студії в різних містах України.

Артем: Через 5 років у нас буде величезний колектив однодумців, які матимуть спільні цінності і перебуватимуть в одному ментальному полі.

Плейлист нової вартісної української музики від Radio SKOVORODA

Світлини — зі сторінки Radio SKOVORODA у Facebook

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
НазадЗима близько: Kyiv Winter Indie Rock Festival (KWIR)
ВпередГапочка – Бути [Лампова Muzmapa live]
Коментарі (0)

Відповісти

Ваш email не буде розголошено. Обов'язкові поля позначені *


Copyright © 2015 Muzmapa. All RIGHTS RESERVED.