Iнтерв'ю

Музика як ритуал: «Вініл клуб» у Львові

Усередині червня музичну мапу Львова доповнив «Вініл клуб». Це майданчик для купівлі вінілових платівок, апаратури для їх відтворення та просто місце, де можна відкрити для себе нове звучання улюбленої музики. Про потребу таких місць, їхню орієнтацію та мету розповів один із засновників — Святослав Роман.

Вініл клуб

Про початок

Раніше на місці теперішнього «Вініл клубу» був магазин «Наш Формат». Ми продавали речі, здебільшого патріотичного спрямування: одяг, книги та українську музику на CD. Коли ми починали свою діяльність, тема патріотизму була андеґраундною і магазин такого типу привертав увагу. Зараз схожу продукцію можна зустріти в будь-якій сувенірній крамниці.

Із часом я зрозумів, що маю два варіанти: або закривати магазин, чого мені зовсім не хотілося, або змінювати спеціалізацію.

Як людина, дотична до музичної культури (Святослав є засновником концертного агентства Sviat Promo — Muzmapa), я хотів підтримати українських виконавців, адже багато з них випускають продукцію на CD. Причому вона дійсно затребована! До нас часто заходять іноземці, які цікавляться компакт-дисками з українською музикою.

Мої роздуми збіглися з пропозицією Олега Мацеха (співзасновник «Вініл Клубу» — Muzmapa) відкрити місце, де продаватиметься вініл. Я сказав: «О, круто!», і ми вирішили об’єднатися.

Вініл клуб

Про концепт «Вініл клубу»

Насамперед, «Вініл клуб» відкритий для тих, хто хоче доторкнутися до музики.

Звісно, є концерти як хороший спосіб наблизитися до улюблених виконавців. Але є й певні нюанси, що не дають зануритися в музику: хтось біля тебе ходить, чутно сторонні звуки, чиїсь коментарі. Це все впливає на атмосферу.

Ми доносимо переконання, що з моменту, коли ти замовляєш і вперше тримаєш в руках вініл, створюється певний ритуал. Формат платівки дозволяє звернути увагу на обкладинку, усвідомити, що вона вибрана артистом не випадково. Тобто ти вже фізично проникаєш у певну ідею виконавця. Далі ставиш платівку на програвач, опускаєш голку, і починає грати музика. Це і є той процес, що дає можливість зануритися в музику і доторкнутися до неї.

Наша мета — показати львів’янам, що можливо максимально наблизитися до музикантів. Люди переконані, що програвачі та платівки — це ретро. Ми кажемо: «Ні, вініл — це сучасна культура».

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Про моду на вініл

Ми заражені загальним культом на вініл, і відкриття «Вініл клубу» — доказ цього. Якщо воно на часі, то чому б і ні?

Може зникнути «масова мода», зникнуть фото платівок в соцмережах, переносні програвачі в серіалах, але культура прослуховування вінілу залишиться. Розумієте, зараз є неабияка залежність людей від цифрових технологій. І попри те, що нам доступні різноманітні способи відтворення музики, вінілова культура розвивається і залишається на підйомі.

Вініл сьогодні є спробою втечі від сучасних технологій та можливістю повернення до чогось справжнього. Фактично, ми маємо справу з природним звуком. Якщо цей тренд не зник досі, значить, не зникне вже ніколи. Знаєте, чому? Бо форма лонгплеїв народилася із вінілових платівок. Доки гурти випускатимуть альбоми, доти існуватиме вініл. Я впевнений, що попит на продукцію не спаде.

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Про обіцянку «підсадити львів’ян на голку»

Зараз виявилося, що «на голці» і так вже «сидить» більше людей, ніж ми очікували. Вже на відкритті, коли неможливо було ні пройти, ні вдихнути, ми зрозуміли, що «Вініл клуб» як спільнота однодумців має чималу аудиторію.

Ми досі приємно здивовані, що до нас звертається стільки людей. Уявіть: музиканти чи люди, які працюють у музичній сфері, приходячи сюди, кажуть: «Я не знав(-ла), що можна ТАК слухати музику!».

Нам хочеться популяризувати прослуховування музики з програвачів, просто показувати, що так можна. Деколи виникає бажання виходити і кричати про це. Коли ми донесемо ці переконання до широких мас — обіцянка буде виконана.

Вініл клуб

Порада для тих, хто скептично налаштований щодо вінілу

Так, всі мають право на свої переконання. Є й такі люди, які ще не відчули цей ритуал, пов’язаний з вінілом. Ми часто жартуємо: «Якщо ви не слухаєте вініл — ви поки що його не слухаєте».

Тому запрошую всіх у підвальне приміщення «Вініл клубу». Це кімната прослуховувань, де не ловить телефон, де нічого не відволікатиме, де абсолютна тиша. Ми ввімкнемо ваш улюблений альбом, і, прослухавши його від початку до кінця, без перерви, ви зможете зробити свої висновки.

Людина, яка любить музику, не може бути байдужою до культури вінілу. Їй буде цікаво спробувати, як це.

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Про платівки

В магазині приблизно дві тисячі платівок. Більшість відвідувачів цікавляться класикою року: The Beatles, Queen, Deep Purple, Pink Floyd. Запитують про них не лише колекціонери, але й молоді люди.

Проблема в тому, що старі платівки стають дорожчими, зношуються, закінчуються. Якщо завжди варитися в класичних групах, не буде розвитку. Тому все ж ми більше вкладаємо в промоцію нових виконавців.

На даний момент існує багато сучасних імен, українських теж, які випускають нові платівки для меломанів. Так альбом залишає значний слід у музиці.

Попитом користується ДахаБраха. Ось ми маємо останній альбом («Шлях»прим. Muzmapa), який є першим за актуальністю в Україні. Та й загалом уся творчість гурту — це те, що зараз потрібно музиці.

Ось нещодавно заходив поляк, гортав платівки, тут вигук: «О, ДахаБраха!», — і гортає собі далі. Але зазвичай доводиться показувати покупцям, що є такий гурт.

Вініл клуб

Швидше за все, для українських виконавців запис платівки є певним символом чи бажанням лишитися в історії, аніж способом заробітку. Виконавець витратить багато сил і часу, але при невеликих тиражах це не надто виправдано. Краще витратити ресурси на щось інше.

Хоча, тут така двостороння ситуація: ось AbyShoMusic, наскільки я знаю, робить обмежені тиражі і не перевидає платівок. Sasha Boole і його Survival Folk на вінілі розійшовся повністю, але серія була лімітована. Думаю, це виховує покупців.

Якщо говорити про мої особисті вподобання, було б класно Blooms Corda на вінілі послухати. Для тих, хто любить українську музику в більш широкому форматі, мабуть, Христину Соловій. А взагалі, у нас є мрія перевидати Квітку Цісик.

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Про музичні погляди українців

Зараз я бачу покоління своїх однолітків, які стали платоспроможними. Люди готові платити за музику, яку вони слухають. Років десять назад за платівку, концерт чи мерч ніхто б не заплатив.

Важко сказати, що якісну музику почало слухати більше людей, чи навпаки — менше слухають неякісну. Факт у тому, що більше людей почали слухати музику.

Ми робимо те, що маємо робити: працюємо з рекламою, привозимо виконавців. Це впливає на готовність людей ходити на концерти. Фестивалі теж цьому приклад.

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Напрямки розвитку «Вініл Клубу»

Власне, про фестивалі. Скоро «Вініл клуб» візьме участь у Lviv Craft Beer & Vinyl Music Festival.

Далі беремо курс на відкриття інтернет-магазину. Якщо хтось цікавиться, скоро нашу продукцію можна буде замовляти онлайн. Також думаємо ввести дисконту програму. Одним словом, вдосконалюємося.

Зараз у нас тривають перемовини з радіостанціями. Плануємо проводити подкасти. Це буде й формат розмови. Запрошуватимемо авторитетних людей в музиці і будемо говорити про виконавців, про альбоми, про епохи. Також зможемо транслювати в ефір музику з хорошої апаратури, яка знаходиться у нашому підвальному приміщенні.

Вініл Клуб

Вініл Клуб

Є бажання створити власний лейбл з українськими виконавцями, які, на нашу думку, мають бути випущені на вінілі. Загалом, ми відкриті до пропозицій. Хочемо працювати для людей і з людьми, які фанатіють від музики. Не обов’язково, щоб вони вже слухали вініл, головне — щоб хотіли почати слухати.

Я б хотів попросити людей, які люблять музику, але ніколи не слухали її на вінілі, зробити перший крок до відкриття нового звучання.

***

Після розмови Святослав запропонував послухати «Шлях» ДахиБрахи. На запитання, чи виникає деколи бажання залишити продажі в магазині і просто спуститися в підвальне приміщення, щоб послухати улюбленого виконавця, риторично відповідає: «Хіба я зараз не це зробив?».

Фото:  Лесик Урбан

  • 149
  •  
  •  
  •  
  •  
Коментарі (0)

Відповісти

Ваш email не буде розголошено. Обов'язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.